طرح ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال در مجلس رد شد

نویسنده : انجمن حمایت از کودکان کار

این عنوان خبر است و آب سردی است که بر اشتیاق حامیان کودکان و کارشناسان این حوزه ریخته می شود. در قراعت خبر جملات و عباراتی به کار می رود که نشانگر جبهه گیری سیاسی است تا بحثی فنی و نظری و حتی شرعی.
در سال ۹۰ تعداد ۳۶۲ هزار و ۷۲۱ مورد ازدواج زیر سن قانونی ثبت شده بود. در سال ۹۴ نیز تعداد ۴۸ هزار و ۵۱۹ مورد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال و تعداد ۱۴ هزار و ۷۱ مورد ازدواج پسران ۱۰ تا ۱۴ سال به ثبت رسیده بود. در ۹ ماهه اول سال ۹۵ تعداد ۲۹ هزار و ۷۱۰ مورد ازدواج دختر زیر ۱۵ سال در ایران رخ داد. در کل سال ۹۵ تعداد ۳۴۴۸۰ نفر پسر کمتر از ۱۵ سال و ۳۶۴۲۲ نفر دختر بچه بوده اند. سال ۹۴، تعداد ۹۷ هزار و ۷۶۲ مورد از نوزادان از مادران زیر سن ۱۹ سال متولد شدند و هزار و ۵۱۱ مورد از مادران آن‌ها کمتر از ۱۵ سال سن داشتند.
همه ی کسانی که با زیست شناسی و علوم پزشکی آشنایی دارند با شواهد و دلایل متقن و غیرقابل تردید می توانند ثابت کنند که ازدواج کودکان عوارض جسمی جدی برای کودک به دنبال دارد. گرچه دستگاه تولید مثلی علایم اولیه تکامل را نشان می دهند اما این آغاز راه است و تا رشد کامل و آمادگی برای باروری و تولید مثل راه زیادی در پیش است. میزان سقط جنین، تولد نوزادان نارس، زایمان های پرمخاطره و عوارض جسمی جدی برای مادران نوجوان تفاوت معناداری با مادران بزرگسال دارد، به طوری که میزان مرگ و میر مادران زیر بیست سال ۴ تا ۵ برابر سایر مادران است.
از نظر رشد شناختی و آمادگی روان شناختی برای اداره ی یک زندگی مشترک، زناشویی و باروری و تربیت کودکان نیز تردیدهای اساسی وجود دارد. کودکان گاهی تا ۱۸ سالگی نیز از بلوغ شناختی برخوردار نیستند و بنابراین صلاحیت ازدواج و تولید مثل ندارند. نوجوانی یکی از مهمترین دوره های رشد کودک است و ازدواج زودرس یعنی مرگ نوجوانی.
کارشناسان آسیب های اجتماعی از میزان طلاق ها و خودکشی ها، بیوه گی در سال اول و ازدواج دوم و سوم در قبل از ۲۰ سالگی در ازدواج های زودرس مطلعند.خشونت جسمی و جنسی نیز از عواقب شایع است. نگاهی به آمارهای جهانی و ملی به خوبی گویای عواقب ازدواج کودکان است.
اساساً، برای اتخاذ تصمیم درست و اصلاح قانون نیاز به دانش زیادی نیست. کافی بود نمایندگان محترم و اعضای کمیسیون مربوطه کمی شهامت داشتند و با توجه به واقعیات بدیهی در این مورد رای می داند. این نمایندگان محترم که کودکان خود را با شرایط و امتیازات ویژه پرورش می دهند بعید است که خود حاضر باشند دخترانشان را در سن ۱۳ سالگی و کمتر از آن به خانه بخت که نه به خانه ی بدبختی بفرستند.
نمایندگان محترم توجه داشته باشند که با تداوم این قانون، کودکان مظلوم، نحیف، بیمار و بیچاره ی خانواده های محروم و حاشیه نشین این مرز و بوم متضرر می شوند و آسیب می بینند. بیشترین آمار ازدواج کودکان به ترتیب در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان است.
این قانون در حمایت از منافع هوس بازان و زورمدارانی است که دخترکان بیچاره ی بی صدا را از آغوش خانواده های فقر زده بیرون می کشند. جایی که قانون و حکومت باید ملجاء و پناهگاهی امن برای کودکان باشد خود ابزار آزار آنان است.
نمایندگان محترم مجلس کدام مردم را نمایندگی می کنند؟