نمایشگاه مجازی «دستان ۱»

همه‌ی ما در برابر کودکان مسئولیم.
پیدایش دوسالانه‌ی هنری دستان، به عنوان فعالیتی هنری، اجتماعی و فرهنگی موفق ملی، بین‌المللی، در ترویج مطالبه‌گری حقوق کودک و مبارزه علیه کار کودک، نقشی سازنده و موثر دارد.
دستان به صورت متمرکز با اقدامات اجرایی خود حضور هنرمندان در عرصه‌ی مبارزه با کار کودک را جدی‌تر کرد. با حضور پیگیرانه‌ی هنرمندان، ترویج حقوق کودکان به ویژه کودکان کار دارای جایگاه ویژه‌تری شد. از طریق این جایگاه ویژه، سایر اقشار جامعه سطح آگاهی و دیدگاه‌شان نسبت به مساله‌ی کار کودکان به‌طور حتم ارتقا خواهد یافت.
حمایت از حقوق کودکان به ویژه کودکان محروم و کودکانی که در معرض بهره کشی ناشی از ورود زود هنگام به چرخه کار یا آسیب های ناشی از بحران ها، حوادث طبیعی، نابسامانی های اقتصادی، اجتماعی و… قرار گرفته اند، وظیفه ای انسانی-اجتماعی بوده که بر عهده یکایک افراد، سازمان ها و نهاد هاست.
بی تردید بدون توجه کافی به حقوق کودکان، سرمایه گذاری و برنامه ریزی لازم در امر آموزش، بهداشت و ارتقای سطح زندگی آنان، امیدی برای دستیابی به دنیای بهتر وجود نخواهد داشت. کودکان کار بخشی فراموش شده از کودکان کشورمان هستند که متاسفانه سرنوشت آنان قربانی فقدان نهاد متولی قدرتمند برای دیده‌بانی از حقوق انسانی‌شان شده است و همواره در تمامی بحران‌های اجتماعی نظیر افزایش قیمت‌ها، گسترش فقر، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌ها و… وضعیت آنان از چشم برنامه‌ریزان اجتماعی مغفول مانده است.
هجدهمین سالگرد تأسیس انجمن حمایت از کودکان کار، دلیلی شد تا با تکیه بر اثرگذاری هنرمندان بر اقشار جامعه، مجالی را پیش آوریم تا از طراحان گرافیک، عکاسان و طراحان کاریکاتور دعوت کنیم آثار خود را در فضایی مناسب و حرفه‌ای با حضور هنرمندان نامدار عرصه‌های یاد شده، به مسابقه گذاشتند و از این راه با هم توانستیم صدای کودکان کار باشیم. انجمن حمایت از کودکان کار به عنوان طراح و برگزار‌کننده‌ی دوسالانه‌ی هنری دستان ۱ برای شورای سیاست‌گذاری این دو سالانه به حضور سرکار خانم‌ها «زهرا رمضانی»، «فرشته فرهمند حبیبی» و آقایان «قاسم حسنی»، «حسین عناصری»، «جمال رحمتی» و «حمیدرضا داودی» مفتخر بود.
هم‌چنین دبیری دوسالانه‌ی هنری دستان ۱ را جناب آقای «حسین عناصری» به عهده داشتند و در بخش پوستر استادان «قباد شیوا»، «ایرج میرزاعلیخانی» و «اونیش عبدالهی»، در بخش عکس «علی قلم‌سیاه»، «یلدا معیری» و «مسعود زنده‌ روح کرمانی» و در بخش کاریکاتور «کامبیز درمبخش»، «جمال رحمتى» و «حمیدرضا داودى» افتخار داوری را به انجمن دادند. فرهنگسرای نیاوران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، شرکت ایده‌پردازان، دانشگاه پارس، روزنامه‌ی هنرمند، انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران و فصلنامه‌ی عکاسی نیز که از دوسالانه‌ی هنری دستان ۱ حمایت معنوی داشتند نیز سپاسگزاریم.
انجمن حمایت از کودکان کار از تمام عزیزانی که در برپایی این دوسالانه همکاری کردند نهایت قدردانی خود را اعلام می‌کند و امیدوار است در مسیر مبارزه علیه کار کودک، گام‌های‌مان استوار و پایدار باشد.

 


  •  

  •  

  •