روز جهانی داوطلب؛ یک فرصت جهانی برای تفکر

۵ دسامبر که به عنوان روز جهانی داوطلب (International Volunteer Day) شناخته می‌شود، یک فرصت بین‌المللی است! این روز فرصت بسیار مهمی است تا به سبک زندگی خود بیاندیشیم و ببینیم تا چه اندازه در کیفیت زندگی دیگران تاثیرگذاریم؟

یک مُرور کوچک

در سال ۱۹۸۵ بود که تاریخ ۵ دسامبر توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی داوطلب نام‌گذاری شد. این روز برای گرامی داشتن افرادیست که با انجام کارهای داوطلبانه برای بهبود اوضاع جهان تلاش می‌کنند.
هرساله مردم در سراسر جهان با برگزاری تجمع، رویداد یا پاکسازی محیط ‌زیست، اهدای خون و جمع‌آوری کمک‌های مالی این روز را جشن‌ می‌گیرند. روز جهانی داوطلب نتیجه همکاری بین سازمان ملل، دولت‌ها، سازمان‌های داوطلب و انسان‌های متعهد است.

آمارها چه می‌گویند؟

برآورد جهانی، تعداد داوطلبان در سراسر جهان را ۹۷۰ میلیون نفر اعلام کرده است.: 

 • ۱۲۵ میلیون داوطلب تمام‌وقت در سراسر جهان فعالیت می‌کنند.
 • %۳۰ از کار داوطلبانه به‌طور رسمی در انجمن‌ها انجام می‌شود.
 • %۷۰ از کار داوطلبانه از طریق تعامل غیررسمی بین افراد انجام می‌شود.
 • %۶۰ از داوطلبان غیررسمی را زنان تشکیل می‌دهند.
 • از نظر تاثیر اقتصادی، ارزش کار داوطلبانه ۱٫۳۴۸ تریلیون دلار آمریکا یا %۲٫۴ کُل اقتصاد جهانی است! 

کار داوطلبانه دقیقا به چه کاری می‌گویند؟

کار داوطلبانه به فعالیتی می‌گویند که توسط یک فرد یا گروه، به‌صورت آزادانه و بدون چشم‌داشت مالی به‌منظور ارائه خدمات اجتماعی انجام می‌شود. فرد داوطلب باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد تا فعالیت او به عنوان کار داوطلبانه شناخته شود؛ او باید مسئولیت‌پذیر، همراه و در دسترس باشد و همچنین به عقاید دیگران احترام بگذارد.

انواع کارهای داوطلبانه

برخی از فعالیت‌های داوطلبانه نیاز به آموزش دارند اما بخش عمده‌ای از این فعالیت‌ها تخصصی نیستند. هر فردی با توجه به مهارت‌های خود، می‌تواند یکی از این فعالیت‌ها را انتخاب کند:

 • کار داوطلبانه امدادی: (کار در هلال احمر یا اورژانس اجتماعی.)
 • کار داوطلبانه اهمگانی: (پاکسازی ساحل، جمع‌آوری زباله از جنگل.)
 • کار داوطلبانه در مراکز نگهداری: (نگهداری از سالمندان و بیماران.)
 • کار داوطلبانه در محیط زیست: (سرشماری حیوانات و درختکاری.)
 • کار داوطلبانه در پناهگاه‌ها: (مراقبت از حیوانات و درمان آن‌ها.)
 • شرکت در پروژه‌های سازمان ملل: (پروژه داوطلبان سازمان ملل متحد (UNV) زیر مجموعه این سازمان است که با جذب داوطلبان، برای صلح و پیشرفت در کشورهای توسعه‌نیافته تلاش می‌کند.)
 • کار داوطلبانه در انجمن‌ها: (مثل رسیدگی به وضعیت کودکان کار)
 • تدریس داوطلبانه

کار داوطلبانه چه فایده‌ای دارد؟

درست است که کار داوطلبانه با کار یا کارآموزی تفاوت دارد و در ازای انجام آن، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنید اما در عوض، گنجینه‌ ارزشمندی از تجربه به‌دست می‌آورید که تا همیشه با شما می‌ماند. شرکت در کار داوطلبانه، تجربه‌ای بی‌نظیر در یادگیری را برای شما به ارمغان می‌آورد.
با انجام فعالیت‌های داوطلبانه، رشد می‌کنید، مهارت‌های شما افزایش پیدا می‌کند و دوستان جدید پیدا می‌کنید. همچنین با شباهت‌ها و تفاوت‌های‌ انسان‌ها آشنا می‌شوید! کار داوطلبانه باعث افزایش انگیزه شما می‌شود زیرا شما به‌تصمیم خودتان این فعالیت را انتخاب کرده‌اید و تحت هیچ فشار بیرونی قرار ندارید. هرچه هست، از خودتان است.
اگر با داوطلبان مصمم و پیگیر صحبت کنید، به شما خواهند گفت که کار داوطلبانه چگونه به آنان احساس ارزشمند بودن و اعتماد‌به‌نفس داده است. انجام فعالیت داوطلبانه، باعث منتشر شدن نیکی و هم‌دلی در جامعه می‌شود.
کار داوطلبانه می‌تواند یک سرگرمی خوب و مفید برای شما باشد! شما می‌توانید تعیین کنید که در چه روز و ساعتی تمایل به انجام این فعالیت‌ها دارید. اصلا فعالیت داوطلبانه می‌تواند اوقات فراغت شما باشد!

کودکان داوطلب

آشنا کردن کودکان با فعالیت داوطلبانه، باعث افزایش سطح آگاهی آنان می‌شود. کار داوطلبانه یک ابزار قدرتمند برای تبدیل کودکان به شهروندانی بادقت است و باعث پرورش نسلی مسئولیت‌پذیر خواهد شد.

جوانان داوطلب

شرکت در فعالیت‌های داوطلبانه باعث افزایش مهارت‌های کاری و اجتماعی افراد جوان می‌شود و مسیر کاریابی آنان را نیز هموارتر می‌کند.

سالمندان داوطلب

افراد بازنشسته که از محیط اجتماعی فاصله گرفته‌اند، می‌توانند با شرکت در فعالیت‌های داوطلبانه، دوباره در جریان کار اجتماعی قرار بگیرند. این مساله از بروز افسردگی جلوگیری کرده و به اعتمادبه‌نفس سالمندان اضافه می‌کند.

روز جهانی داوطلب چه اهمیتی دارد؟

داوطلب‌ها جهان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می‌کنند! روز جهانی داوطلب فرصتی برای تشویق داوطلبان و برجسته کردن نقش موثر آنان در بهبودی اوضاع جهان است.
نام‌گذاری این ۵ دسامبر به‌عنوان روز جهانی داوطلب، ادای دین است به داوطلبان و سازمان‌های داوطلب تا آگاهی و سهم خود را در جوامع افزایش دهند و ارزش‌های خود را به اشتراک بگذارند. 

از کجا شروع کنم؟

از همین‌جا!
هر مهارتی که دارید؛ نقاشی، خیاطی، زبان، کامپیوتر، ریاضی، نویسندگی و…
می‌توانید داوطلب انجمن حمایت از کودکان کار باشید!
آموزش به کودکان و نوجوانانی که به‌اجبار کار می‌کنند، می‌تواند آینده دیگری برای آنان رقم بزند.
فعالیت شما می‌تواند حتی یک قصه‌گویی ساده باشد! آیا می‌دانید که همین قصۀ کوچک چه تاثیر بزرگی در ذهن کودک می‌گذارد؟ حتی اگر شما پزشک، مهندس یا کتاب‌دار هستید؛ فرقی نمی‌کند!
مطمئن باشید مهارت شما، بر سرنوشت کودکان اثر خواهد گذاشت. شما می‌توانید عضوی از انجمن حمایت از کودکان کار باشید و با توجه به تخصص‌تان، ما را یاری کنید.
ما پیشنهادهای متنوعی برایتان داریم:

 • عضویت در طرح‌های حمایتی انجمن
 • تامین هزینه‌های آموزشی و حمایتی کودکان کار
 • در میان گذاشتن ایده‌ها و طرح‌هایتان
 • ارائه کمک‌های خُرد ولی پایدار
 • یاری رسانی در زمینه تبلیغ و ترویج اهداف و برنامه‌های انجمن

با حمایت‌ داوطلبانه شما، آسیب‌ها در این کودکان کاهش می‌یابد. اگر تصمیم خود را گرفته‌اید تا دستی به مشارکت بگیرید، کافیست اطلاعات خود را در فرم عضویت انجمن وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

 

نویسنده: آیلار رزاقی