معرفی مرکز همه کودکان

معرفی مرکز همه کودکان

مرکز همه کودکان از 26 دی ماه 1387 با هدف حمایت و آموزش کودکان، توانمندسازی خانواده ها وکاهش کار کودک در قوم روما(کولی) و کاهش آسیب آغاز به فعالیت نموده است. خانواده های کولی، مهاجرت های فصلی به تهران دارند و در حاشیه شهر تهران  از جمله در محله دروازه غار سکونت می کنند.

محله هرندی یکی از محلات قدیمی شهر تهران با آسیب های اجتماعی فراوان است . با توجه به نرخ پایین اجاره بها و سکونت مهاجران فقیر در این منطقه و آسیب های اجتماعی مختلف ، خانواده های قدیمی به تدریج از محله خارج شده و احساس تعلق در محله کاهش یافته و جای آن را تعارض های فرهنگی گرفته است.

مرکز همه کودکان از سال 1394 با هدف هم آموزی مثبت علاوه بر کودکان کولی ، کودکان مهاجر در پایه پیش دبستانی سایر اقوام را هم  همزمان پذیرش کرد. ادغام هم زمان این کودکان آثار بسیار مطلوبی را در رفتار کودکان به جا گذاشته است .

در سال تحصیلی جاری هشتاد کودک 6- 5ساله جهت گذراندن دوره پیش دبستانی در مرکز همه کودکان در دو شیفت صبح و بعد از ظهر ثبت نام شدند. مرکز همه کودکان 176 کودک را در مدارس دولتی ثبت نام نموده و حمایت های مالی و تحصیلی، مددکاری اجتماعی و روانشناسی  و سلامت کودکان تحت پوشش را با استفاده از تیم تخصصی مرکب از مددکاران اجتماعی و روانشناسان، مسئول آموزش، معلم و مربی با تجربه بر عهده دارد .

در حال حاضر این مرکز به صورت تخصصی در پایه پیش دبستانی خدمات ارائه می دهد.  علاوه بر کلاس های پیش دبستانی، سیزده کودک بازمانده از تحصیل از سن  8 تا 10 سال که به دلایل مختلف در مدارس دولتی ثبت نام نشده بودند، در پایه اول ابتدایی درس می خوانند. در شیفت بعد از ظهر 20 کودک در کلاس تقویتی ریاضی و فارسی شرکت می کنند. علاوه بر کلاس های آموزشی ، اردوهای تفریحی و کلاس های اوقات فراغت به فراخور سن و علاقه کودکان برگزار می شود. بازی گروهی و تفریح با دوستان از بهترین روش های یادگیری مشاهده ای در این سنین است .

در بخش مددکاری اجتماعی آسیب شناسی زندگی این کودکان در سه محور محیط خانواده ، محیط محله و محیط کار بررسی می شود. در بخش روانشناسی، سلامت روان کودک و خانواده مورد بررسی قرار می گیرد. به منظور تامین سلامت روانی و ارتقاء سطح بهداشت خانواده ها، کارگاه های آموزشی مهارت های زندگی، مهارت های فرزندپروری، مهارت های ارتباطی ، اعتماد به نفس و عزت نفس ، بهداشت فردی و سلامت ، بهداشت باروری و تنظیم خانواده ، مدیریت خشم و مدیریت رسانه برای خانواده ها و به طور خاص برای مادران برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته‌بندی های بلاگ

کمپین های اخیر

فهرست